Učte se anglicky

Chcete se naučit anglicky, ale nejste si jisti, kde začít, nebo (a to je mnohem pravděpodobnější) jste se pokusili naučit anglicky a jste frustrovaní nedostatečným pokrokem. Nejsi sami! Miliony lidí po celém světě se učí angličtinu. Zde najdete klíčové strategie, jak se učit angličtinu rychleji, tipy pro výběr kurzu, který vám nejlépe vyhovuje, běžné chyby, kterých se vyvarovat, a odkazy na naši kompletní sbírku zdrojů pro výuku angličtiny.

Učte se anglicky s EF

Proč se učit anglicky

Proč se učit anglicky Učení angličtiny je dobrý způsob, jak zlepšit svou profesní budoucnost a rozšířit si obzory. Stále více lidí na celém světě používá angličtinu jako způsob, jak se spojit s lidmi z různých kulturních prostředí. Anglický jazyk se stal lingua franca mezinárodní komunikace, obchodu, podnikání, diplomacie a mnoha dalších oblastí. Zvládnutí jazyka vám otevře dveře, očekávané i nečekané.

Podle EF English Proficiency Index (EPI), největšího světového žebříčku zemí a regionů podle znalostí angličtiny, více než 1 miliarda lidí mluví anglicky jako prvním nebo druhým jazykem a stovky milionů jako třetím nebo čtvrtým jazykem. Znalost angličtiny pomáhá vědcům, výzkumníkům, turistům a obchodníkům vyměňovat si informace. Na individuální úrovni lidé, kteří mluví anglicky, získávají lepší práci, vydělávají více a mají přístup k většímu množství informací dostupných online.

6 výhod učení angličtiny

Pokud stále nejste přesvědčeni o výhodách studia angličtiny, zde je několik dalších:

 1. Učením angličtiny si vybudujete sebevědomí. Zvládnout něco, s čím jste roky zápasili, je nesmírně uspokojující.
 2. Učení angličtiny posiluje vaši kariéru tím, že vám umožní sledovat nejnovější trendy ve vašem oboru, účastnit se konferencí a postoupit na pozice s mezinárodní působností.
 3. Učení se nového jazyka udržuje vaši mysl zdravou, stimuluje vaši paměť a zvyšuje mentální flexibilitu.
 4. Učením angličtiny získáte přístup k většímu množství znalostí z celého světa a z různých úhlů pohledu. Více než polovina materiálů online je v angličtině a všechny nejlepší světové vědecké časopisy jsou publikovány v tomto jazyce.
 5. Učením angličtiny je mezinárodní cestování jednodušší a naplňující. Budete méně závislí na průvodcích a překladatelích a budete moci objevovat svět sami.
 6. Studium angličtiny vám umožní setkat se s lidmi z jiných míst a rozšířit své kulturní porozumění. Svět je propojenější než kdykoli předtím.

Jak se naučit anglicky

Tajemství, jak se rychle naučit anglicky, není příliš velké tajemství: zvyšte svou expozici tomuto jazyku. V ideálním případě byste měli být obklopeni angličtinou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Proto je cesta do zahraničí tak efektivním způsobem, jak se naučit jazyk. Pokud ale cestování nepřichází v úvahu, stále si můžete doma vytvořit anglické prostředí. Udělejte to čtením v angličtině, posloucháním anglických podcastů, sledováním televize v angličtině, mluvením s lidmi anglicky v práci, vytvářením anglicky mluvících přátel online atd. Na první pohled se to zdá jako složitý úkol. Ale můžete to zvládnout, pokud to uděláte krok za krokem.

 1. Nejprve přemýšlejte o něčem, co už děláte každý den. Předstírejme, že rádi běháte při poslechu sportovního podcastu.
 2. Nyní vyhledejte sportovní podcast v angličtině. Google je váš přítel.
 3. Až budete zítra běhat, poslouchejte to. Gratulujeme, právě jste převedli 30 minut svého dne do angličtiny!

Opakujte tento postup, abyste převedli části svého dne kousek po kousku. Pokud čtete noviny, přejděte na noviny v anglickém jazyce. Pokud sledujete fotbal, sledujte zápas na britské televizní stanici. Pokud vaříte, používejte recepty z amerických webů. Pokud vyrábíte keramiku, najděte si fórum keramiky v angličtině, kde můžete diskutovat o svém řemesle. Vše, co již děláte, můžete zcela jistě dělat v angličtině.

Můžete také samozřejmě začít dělat nové věci v angličtině. Máte anglicky mluvící kolegy? Pošlete jim přátelské e-maily. Chatujte s nimi ve volných chvílích před začátkem schůzky. Jsou ve vašem městě zahraniční turisté? Zjistěte, zda můžete být dobrovolníkem v jedné z památek, které navštěvují: muzeum, park, památník. Nebo možná potřebují dobrovolníky na letišti nebo na nádraží. Můžete se také neformálně pobavit na jednom z těchto míst a pomoci lidem, kteří vypadají ztraceně. Jen si dejte pozor, abyste nepůsobili vlezle. Existuje ve vašem městě komunita přistěhovalců? Podívejte se na Facebooku na americké, britské nebo kanadské kulturní asociace. Mohou mít měsíční nebo dvouměsíční setkání, kterých se můžete zúčastnit. Bývají to neformální akce v baru nebo restauraci a jsou otevřené pro každého.

Jak si při učení angličtiny udržet motivaci

Jednou z nejčastějších chyb, které lidé dělají, když se snaží naučit angličtinu, je podcenění toho, jak dlouho to bude trvat. Všichni říkají, že děti se přirozeně učí jazyk, ale jsou jim dva roky, než začnou tvořit věty. Učit se anglicky je dlouhodobý cíl. Buďte sami se sebou trpěliví. Udržet si motivaci po měsíce nebo roky je velká výzva, ale pokud chcete ovládat angličtinu, je to nezbytné. Dokazuje to obrovský soubor výzkumů.

Zde je několik tipů, jak si udržet vysokou motivaci:

 1. Dělejte v angličtině věci, které už rádi děláte. Pokud se při mluvení anglicky bavíte, budete méně nakloněni tomu, abyste přestali. Následujte své vášně.
 2. Udělejte z angličtiny zvyk. Zabudujte jej do svého každodenního života. Čím méně na to budete muset myslet, tím pravděpodobněji budete angličtinu používat každý den. Automaticky.
 3. Veďte si učební deník. Zapište si, co děláte pro zlepšení své angličtiny, a sledujte milníky, jako je váš první film v angličtině bez titulků, vaše první schůzka v angličtině nebo vaše první schůzka s anglicky mluvícím.
 4. Odměňte se za splnění konkrétních cílů. Odměny mohou být velké nebo malé. Nová košile. Sladká tyčinka. Výlet do Londýna. Váš mozek je napojený na to, aby zjistil, jaké typy aktivit přinášejí odměny. Pokud si z angličtiny uděláte jednu z těchto aktivit, bude vás to automaticky motivovat se učit anglicky.
 5. Sledujte čísla. Náš bezplatný standardizovaný test angličtiny vám pomůže. Udělejte si ho každých 6 měsíců.

Jak změřit úroveň angličtiny

Je důležité změřit úroveň angličtiny před zahájením studia a poté pravidelně během učení. Jinak nemůžete říct, jak velký pokrok děláte. Existuje mnoho různých způsobů měření pokroku. Nejlepším způsobem, jak stanovit měřítko, je otestovat se vůči cíli, kterého se snažíte dosáhnout. Pokud je například vaším cílem umět dělat prezentace v práci v angličtině, musíte zkusit udělat prezentaci v práci v angličtině a uvidíte, jak to půjde. Poté si udělejte poznámky o tom, jak jste se cítili a na čem musíte zapracovat. Toto bude vaše měřítko. Po 6 měsících učení angličtiny a směřování k tomuto cíli udělejte další prezentaci a uvidíte, jak moc jste se zlepšili.

Pokud máte obecnější cíl, absolvování standardizovaného testu z angličtiny je dobrý způsob, jak získat měřítko vaší aktuální úrovně a sledovat svůj pokrok. EF SET testuje dovednosti čtení a poslechu s porozuměním a je postaven podle stejných standardů jako TOEFL nebo IELTS. Ale je zdarma. Test trvá 50 minut. Občas si ho udělejte. Po několika měsících uvidíte, jak velký pokrok jste udělali. Zahrnuje bezplatný certifikát angličtiny, který můžete přidat na LinkedIn nebo sdílet se svou školou nebo zaměstnavatelem.

Otestujte si svou angličtinu

Test EF SET vám poskytne výsledek na stupnici od 0 do 100 pro poslech i čtení. Dostanete hodnocení od 0 do 100 za čtení, další od 0 do 100 za poslech a nakonec celkové hodnocení, také od 0 do 100. Níže je uveden přehled šesti úrovní Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR) od A1 do C2 ve vztahu k testu EF SET:

CEFREF SET
<A11 - 10
A1 Beginner11 - 30
A2 Elementary31 - 40
B1 Intermediate41 - 50
B2 Upper Intermediate51 - 60
C1 Advanced61 - 70
C2 Proficiency71 - 100

Přečtěte si více o různých zkouškách z angličtiny, které jsou k dispozici k otestování vaší úrovně angličtiny v našem průvodci testy angličtiny.

Jak vybrat dobrý kurz angličtiny

Kurz angličtiny je dobrý nápad pro začátečníky a může být skvělou investicí, pokud víte, co hledáte. Než začnete zkoumat možnosti kurzů angličtiny, posaďte se a udělejte si seznam svých cílů, když se budete učit angličtinu. Pokud hledáte široký úvod do jazyka, je to velmi odlišný kurz než ten, který vás připraví na vyjednávání smluv v angličtině, nebo kurz, který vás připraví na TOEFL. Stojí za to strávit 15 minut sepisováním cílů na papír.

Až budete vědět, co hledáte, prozkoumejte, které kurzy angličtiny nejvíce odpovídají vašim vzdělávacím cílům. Zde jsou hlavní možnosti:

Platforma

 • Online kurzy angličtiny – neomezený přístup k platformě + živé lekce s učitelem na vyžádání nebo soukromý učitel, který s vámi projde to, co chcete studovat
 • Anglické jazykové školy – jednou nebo dvakrát týdně v místě blízko vás (stejně jako běžná škola)
 • Kurzy angličtiny v zahraničí – 3-4 hodiny lekcí denně + hostitelská rodina (zážitek s úplným ponorem)
 • Samostudium – nejběžnější způsob výuky angličtiny. Na internetu jsou rozsáhlé referenční materiály pro angličtinu a také aplikace pro výuku angličtiny.

Velikost třídy

 • Soukromé lekce – pracujte přesně na tom, co chcete (dražší)
 • Skupinové lekce – dodržujte stanovený učební plán a scházejte se ve stanovených časech (levnější)

Intenzita

 • Dlouhodobé kurzy angličtiny – lekce jednou až dvakrát týdně po celý rok (obvykle 2-4 hodiny/týden)
 • Intenzivní kurzy angličtiny – lekce každý den po dobu 2-6 týdnů (obvykle 15-30 hodin/týden)

Téma

 • Kurzy obecné angličtiny – širokospektrální kurz pokrývající všechny aspekty anglického jazyka
 • Specifické kurzy angličtiny – příprava na IELTS, příprava na TOEFL, lékařská angličtina, letecká angličtina, angličtina pro akademické účely (EAP) atd.

Čím konkrétnější jsou vaše cíle, tím je pravděpodobnější, že najdete kurz angličtiny, který je dokáže splnit. A pamatujte, že jak se učíte angličtinu, vaše cíle se mohou měnit, proto je pravidelně procházejte a upravujte svou strategii učení.

Jakou metodiku výuky angličtiny zvolit

Každý kurz angličtiny používá jinou sadu studijních materiálů, ať už jde o učebnici z Oxford University Press nebo výtisky, které si škola vytvořila sama. Kromě toho mají různí učitelé různé metody výuky. Někteří využívají spoustu učení nazpaměť a gramatiky. Jiní se vrhnou přímo na angličtinu prostřednictvím her a hraní rolí. Neexistuje žádná metodika, která by fungovala pro každého studenta. Při přemýšlení o svých vlastních cílech a stylu výuky angličtiny se ohlédněte zpět, jak jste se učili anglicky v minulosti. Co vám funguje? Co vám přišlo zbytečné nebo nudné? Co vás v angličtině baví a čeho se naopak bojíte? Pečlivým přezkoumáním předchozích zkušeností s angličtinou pravděpodobně zjistíte, jaký typ vzdělávacího prostředí bude pro vás ten pravý.

V EF máme více než 50 let zkušeností s výukou angličtiny pro studenty z celého světa. Vyvinuli jsme naše vlastní osnovy angličtiny dostupné výhradně na EF školách po celém světě a v naší online škole na EF English Live.

Pokud uvažujete o přihlášení do kurzu angličtiny, více než rádi vám poradíme s výběrem programu, který je vhodný pro vaše ambice a rozpočet. Spojte se s pobočkou EF ve vašem okolí a promluvte si s konzultantem pro vzdělávání.

EF je skvělá příležitost pro začátečníky, jak se rychleji naučit anglicky a hodně se zlepšit. Po studiu zde opravdu cítím rychlý pokrok. Přijela jsem na EF, aniž bych vůbec uměla anglicky, a teď se cítím téměř dvojjazyčně.

Jenny, EF London

Učte se anglicky s EF

Učte se anglicky v zahraničí

Prozkoumejte širokou škálu destinací, možností trvání a typů kurzů, abyste se naučili angličtinu na jazykovém kurzu v zahraničí.

Učte se anglicky online

Absolvujte skupinové nebo soukromé lekce angličtiny z pohodlí svého domova a získejte přístup do naší online školy angličtiny.

Učte se anglicky s naší aplikací

Naše aplikace pro výuku angličtiny využívající technologii AI je nejen inovativní, intuitivní, komplexní, ale také plná zábavy.

Od roku 1965 EF nastavuje standardy zahraničního vzdělávání. Neustále inovujeme, zvyšujeme kvalitu, bezpečnost a stavíme na důvěře s nejvíce repektovanými univerzitami a vzdělávacími institucemi.

50

Let zkušeností v mezinárodním vzdělávání

26

Akreditací a ocenění mezinárodními společnostmi

400+

Škol a cestovních kanceláří na světě