EF Global Classroom Foundation – Nepal

Květen 2017

25. dubna to budou přesně dva roky od ničivého zemětřesení, které zpustošilo centrální Nepál v roce 2015. Zemětřesení způsobilo velkou bídu a škody. Před zemětřesením se Nepál umístil na 145. ze 187 zemí na indexu lidského rozvoje Organizace spojených národů, a získal tak nezáviděníhodný status „nejméně rozvinuté země“. Nepál byl zatížen touto sociálně-ekonomickou úrovní ještě před největší přírodní katastrofou za posledních 80 let, a tak je pochopitelné, že ve svém dlouhém procesu obnovy dosahuje velmi pomalých pokroků.

Kromě rozsáhlých škod a zničujících ztrát bylo v Nepálu vlivem této přírodní katastrofy a jejích následků poškozeno několik škol. Krátce po zemětřesení se Education First rozhodlo pustit se pod záštitou nadace Global Classroom do významné iniciativy a pomoci při dlouhodobé obnově Nepálu, a tak se zavázala k vybudování nové základní školy v jedné z oblastí nejvíce postižených zemětřesením. Po měsících průzkumu oblastí se tým rozhodl přestavět školu Shree Jalapa Devi Higher Secondary School nacházející se v úbočí hor v odlehlé vesnici v okrese Sindhupalchok.

"Po dokončení bude mít netrpělivě očekávaný areál dostatek prostoru pro 1 200 studentů a učitelů. Hlavní budova bude mít 12 standardních tříd a ve funkční budově budou učebny, jídelny, čítárny, vědecké laboratoře a kanceláře."

28. září 2016 se zapsalo jako průkopnické datum a tento den se stal vrcholem měsíců tvrdé práce nejenom EF týmu v Nepálu, ale také jeho partnerů. Projekt s jejich pomocí postaví na původním místě dvě nové budovy a předělá Jalapa Devi Higher Secondary School v největší školu v oblasti. Po dokončení bude mít netrpělivě očekávaný areál dostatek prostoru pro 1 200 studentů a učitelů. Hlavní budova bude mít 12 standardních tříd a ve funkční budově budou učebny, jídelny, čítárny, vědecké laboratoře a kanceláře.

Zatímco proces přestavby již brzy začne, výstavba školy je stále v jednání. Přes 20 učitelů a 665 zapsaných studentů se tak na Jalapa Devi učí v provizorních třídách. V Jalapa Devi se sešli všichni od učitelů, kteří zde učí desítky let, po dobrovolné učitele, kteří reagovali na žádost o pomoc, aby podpořili děti a vytvořili lepší vzdělávací příležitosti pro ty, kteří to nejvíce potřebují.

Více informací: https://www.ef.com/blog/globalclassroom/