Bezplatné školení pedagogů

Rozšiřte svoji učitelskou akreditaci pomocí našeho bezplatného certifikátu EF Teacher Development Certificate. Připojte se k nám a zúčastněte se šesti webinářů s akademickými odborníky o různých metodách, přístupech a nástrojích, díky kterým bude výuka jazyka pro vás i vaše studenty zábavnější.

Jak to funguje

Certifikát EF Teacher Development Certificate můžete získat, pokud se zúčastníte všech šesti webinářů délce jedné hodiny. Ty jsou zdarma a konají se několikrát ročně (nejbližší termíny najdete níže). Webináře probíhají v angličtině a přihlásit se na ně mohou učitelé z celého světa. Na konci programu vám certifikát zašleme e-mailem .

Register

Program nadcházející série webinářů

Webinar 1

Teaching younger learners

26.10.2023 - 17.00 CET

Come to our interactive webinar and brush up on your techniques for inspiring younger learners in your language classroom.

 

“Children must be taught how to think not what to think”. -  Margaret Mead

Webinar 2

Task-based language teaching

02.11.2023 - 17.00 CET

Make sure you don’t miss this interactive webinar looking at ways of using tasks for linguistic success in the classroom and beyond.

 

“Task-based language teaching is not about teaching tasks, but about using tasks as a means of teaching language." - David Nunan

Webinar 3

Teacher Development and Self-reflection

09.11.2023 - 17.00 CET

Please join us in this interactive webinar and explore how we can focus on professional development and self-reflection in our daily teaching lives.

 

“Life as a teacher begins the day you realise that you are always a learner”. – Robert John Meehan

Webinar 4

Intercultural Competence

16.11.2023 - 17.00 CET

Join our interactive webinar to explore ways of empowering our students with the tools and strategies to become better interculturally competent learners 

 

"Intercultural competence is an essential component of language teaching and learning in our globalized world". - Darla K. Deardorff

Webinar 5

Teaching Business Language

23.11.2023 - 17.00 CET

Join this interactive webinar to pick up practical tips for nurturing collaborative learning both inside and outside the language classroom.

 

"Teaching business English is not just about teaching language skills, but also about developing learners' critical thinking, problem-solving, and communication skills in a business context". - David Evans

Webinar 6

Teaching Academic English

30.11.2023 - 17.00 CET

Sign up for this interactive webinar and take away new strategies on how to best facilitate learning in your EAP classroom.

 

"Teaching English for Academic Purposes involves preparing learners for the linguistic, academic, and cultural demands of higher education". - Ken Hyland

Nemůžete se dostavit na online lekci? Žádný problém! Certifikát můžete získat i po zhlédnutí záznamu, který vám zašleme po každém živém webináři.

Co o nás říkají učitelé?

"Děkuji vám za všechny webináře. Všech šest bylo zajímavých a pomohlo mi podívat se kritičtěji na způsob, jakým učím. Budu se snažit zlepšit. Ještě jednou děkuji a doufám, že pro nás budete mít v zásobě další zajímavé události."
Irina Rybalchenko - Znanye Language Center - Russia
"Všechny byly velmi užitečné, poučné a příjemné. Některé mi pomohly strukturovat to, co jsem již věděl. Některé mi daly podnět k zamyšlení. Určitě využiji skvělé nápady a návrhy Vašich přednášejících, aby mé hodiny byly efektivnější a zábavnější."
Tatyana Vidneyeva - Russia
"Bylo to velmi přínosné, protože se jedná o žhavé a trendové téma současnosti. Také se snažíme v našich třídách používat více technologií, takže je dobré znát základy."
Meric Tumer - Atilim University, Ankara - Turkey

FAQ

Hledáte další informace? Podívejte se na odpovědi na naše nejčastěji kladené otázky a připravte se na získání certifikátu EF Teacher Development.