Novinky z oblasti cestování, studia jazyků a kultury od EF Education First
Menu

Jazykový kurz vs. běžný rok ve škole

Jazykový kurz vs. běžný rok ve škole

Skvělá škola se skvělými učiteli a prima spolužáky je v životě mladého člověka nepochybně jednou z nejdůležitějších věcí. Pokud však jde o jazyky, ani výborná škola většinou nestačí… V tomto článku se dozvíte, že jazykový kurz v zahraničí dokáže podnítit rozvoj vašeho dítěte mnoha způsoby, které by na škole ve vašem okolí jednoduše nebyly možné.

Mnohem lepší znalost jazyka

Učit se jiný jazyk v prostředí, kde jsme jím neustále obklopeni, ideálně přímo v zemi, kde se jím běžně mluví, má obrovské výhody. Jazykový kurz Vám umožní používat cizí v celé řadě každodenních situací, s novými kamarády… a právě to je výzva, kterou většina mladých lidí potřebuje zažít. Když jste nuceni používat jazyk po celý den a zároveň je to váš komunikační prostředek ve třídě se studenty z mnoha různých zemí světa (což je zpravidla velmi jiné prostředí oproti běžné třídě doma), pro ostýchavost či zdráhavost tu zkrátka moc prostoru není.

Dejte svým dětem příležitost se zlepšit v cizím jazyce.

Efektivita tohoto způsobu výuky spočívá především v tom, že jazyk není vytržený z kontextu a používáte jej prakticky neustále, což vám umožňuje dělat nesrovnatelně větší pokroky. A proč je tak důležité investovat právě do znalostí jazyků? Nejenže schopnost mluvit plynně více než jedním jazykem přináší řadu výhod, jako je větší míra empatie, zlepšení kognitivních schopností a oddálení mozkové demence, ale mladým lidem také umožňuje rozvinout dovednosti, jež jsou zásadní pro jejich budoucí úspěch v životě.

Větší samostatnost a sebedůvěra

Být mimo domov – někdy opravdu velmi daleko od rodičů – znamená, že vaše dítě bude postaveno před nejrůznější situace, v nichž bude muset myslet samo za sebe: prát si oblečení, rozhodnout se, zda zajít k lékaři, koupit si předplacenou SIM kartu, vařit si, setkávat se s neznámými lidmi či si umět dobře naplánovat den.

Jazykový kurz Vás dokáže osamostatnit

Když k tomu ještě přidáte, že to všechno jej čeká v cizím jazyce, máte recept na to, jak zařídit, aby se naučilo samostatnosti, a velmi tím podpoříte rozvoj jeho základních dovedností jako např. přizpůsobivost či schopnost řešit různé problémy.

Jazykový kurz Vám přinese lepší studijní dovednosti

Nový kampus, rozvrh výuky, požadavky v jednotlivých předmětech, jiný styl výuky… to všechno znamená, že váš syn či dcera si bude muset umět efektivně zorganizovat svůj čas, aby stihl(a) vše, co je třeba. Pro mladé lidi, a zejména pak pro ty, kdo chtějí po střední škole pokračovat ve studiu, je zvládnutí klíčových studijních dovedností (bez neustálého dohledu rodiče nebo učitele) alfou a omegou jejich úspěchu ve studiu. Naštěstí jim tyto schopnosti, včetně zdravého respektu ke studiu, už zůstanou natrvalo.

Příležitost setkat se s vrstevníky

Při studiu na běžné škole má vaše dítě poměrně jasně definovaný okruh svých přátel. Naproti tomu jazykový kurz jej seznámí se skupinou lidí z velmi pestrého prostředí a mnoha různých kultur, které bude spojovat jejich společný zájem naučit se v zahraničí cizí jazyk. Mnoho z nich si tu také najde přátele na celý život. Zkušenost „všichni jsme na jedné lodi“ má velký stmelovací efekt a přátelství, která díky ní vzniknou, bude pro vašeho syna či dceru velkou oporou při překonávání případných překážek.

Jazykový kurz je skvělá příležitost poznat nové přátelé z celého světa

Jazykový pobyt vám umožní otevřenost vůči jiným kulturám

Je značně pravděpodobné, že pokud vaše dítě stráví většinu svého života v jedné zemi či jednom městě, bude přemýšlet a chovat se stejně jako jeho vrstevníci. Jestliže jej však někdo vyvede z komfortní zóny a umožní mu načas žít jinde, dostane se mu velmi důležité zkušenosti: naučí se rozumět lidem, kteří nejsou z jeho běžného okruhu příbuzných, přátel a známých.

Díky interakcím s lidmi z odlišné kultury se mladá, pružná mysl dospívajícího otevře novým tradicím a způsobům myšlení. V dnešním světě, kde se digitální i fyzické hranice mezi kulturami neustále posouvají, potřebujeme v mladých lidech takovouto otevřenost podporovat co nejvíce.

Jazykový kurz se rovná zdravé sebevědomí

Mámo, táto: jen počkejte, až přijedete pro své dítě na letiště. Spolu s batohem plným suvenýrů a spoustou vzpomínek na zážitky v jiné zemi si s sebou z jazykového kurzu přiveze také odměnu, která patří mezi ty největší: zdravou dávku sebevědomí a pocit vlastní hodnoty. Aby ne – vždyť má právě úspěšně za sebou úplně novou životní situaci v zemi, která pro něj byla dříve cizí.

Vaše dcera či syn se tu setkali s celou řadou různých lidí, potýkali se s řadou překážek, museli si umět všechno naplánovat a zařídit, pilně také studovali a ponořili se naplno do nového jazyka – a to všechno úplně sami a bez vaší pomoci. Taková příležitost růst a rozvíjet se se jim v rámci „běžného“ školního roku doma nejspíš nenaskytne.

Stále nejste přesvědčeni o výhodách studia jazyka v zahraničí? Přečtěte si další článek a dejte svým dětem příležitost, jakou jste sami neměli!

Vyrazte se na vlastní kůži přesvědčit, proč je jazykový kurz v zahraničí lepší než rok ve školeZjistěte více

Sdílejte tento článek

Nejnovější články od Jazyky