Seznamy nejčastěji používaných anglických slov

Anglická slovní zásoba je velmi rozsáhlá – odhaduje se, že má okolo 250 000 rozdílných slov (a zhruba třikrát tolik různých významů slov). Od většiny učitelů angličtiny nicméně uslyšíte, že pokud zvládnete 3000 těch nejčastějších, dokážete porozumět anglickým novinám, knihám, filmům a rozhovorům z nějakých 90 až 95 %. A navíc – jakmile bude jednou vaše slovní zásoba takto velká, bude pro vás už snadné učit se nová slovíčka průběžně a jejich význam dokážete bez problémů z kontextu odhadnout sami. Je však potřeba vědět, která slova jsou ta nejčastější – abyste se učili to, co je doopravdy důležité, a neztráceli zbytečně čas. 

Nejčastěji používaná slova se naučte ze všeho nejdříve

Jednou z nejefektivnějších metod, jak se učit nová slovíčka, je zaměřit se na ta, která se používají nejvíce. Níže uvedené odkazy přinášejí několik takových seznamů – čím začít. Slova, jejichž význam neznáte, si najděte ve slovníku či na internetu. Mezi nejlepší pomůcky při studiu slovní zásoby patří kartičky, ať už klasické papírové nebo v nějaké verzi online. Tajemství úspěchu rozšiřování slovní zásoby totiž spočívá v pravidelném procvičování, a právě k tomu se kartičky skvěle hodí.

Učíte se nová slovíčka? Jděte na to logicky

Jakmile zvládnete tyto krátké seznamy, můžete se posunout k těm obsáhlejším. Pamatujte však, že i když rodilí mluvčí běžně znají 20 000 slov
a víc, k porozumění většiny běžných rozhovorů a textů vám bude bohatě stačit zvládnout 3 000 těch nejčastějších. Tyto seznamy vycházejí
z frekventovanosti jednotlivých slov v angličtině, proto mezi nimi nenajdete výrazy jako "tiger", "skirt" či "spaghetti" – ta jsou sice ve slovníčcích začátečníků běžná, ale v konečném důsledku je zase tak moc nevyužijete. Chcete-li se naučit anglicky rychle a efektivně, zaměřte se nejprve na zapamatování nejběžnější slovní zásoby – určitě to bude lepší než nějaké náhodné soubory slov, které vám ale v komunikaci příliš platné nebudou.