Interpunkce

Interpunkce dodává větám smysl, srozumitelnost nebo zdůrazňuje, co je třeba. Interpunkční znaménka tedy používáme pro lepší členění textu – aby byl přehlednější.

O její důležitosti se můžete snadno přesvědčit při čtení následujících řádků, které žádnou interpunkci neobsahují:

perhaps you dont always need to use commas periods colons etc to make sentences clear when i am in a hurry tired cold lazy or angry i sometimes leave out punctuation marks grammar is stupid i can write without it and dont need it my uncle Harry once said he was not very clever and i never understood a word he wrote to me i think ill learn some punctuation not too much enough to write to Uncle Harry he needs some help

Teď se podívejte, jestli to s interpunkcí nebude o něco lepší... Samozřejmě!

Perhaps you don't always need to use commas, periods, colons etc. to make sentences clear. When I am in a hurry, tired, cold, lazy, or angry I sometimes leave out punctuation marks. "Grammar is stupid! I can write without it and don't need it," my uncle Harry once said. He was not very clever, and I never understood a word he wrote to me. I think I'll learn some punctuation - not too much, enough to write to Uncle Harry. He needs some help!

V této části našeho průvodce se dozvíte vše, co pro jasný a srozumitelný psaný projev v anglickém jazyce potřebujete.

Pravidla anglické interpunkce